poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Mieszane systemy walk

Ta odmiana spotów walki od kilkunastu lat zdobywa rzesze kibiców. Powstały różnego rodzaju formuły i organizacje, które organizują wielkie gale, które wcześniej były zarezerwowane tylko dla walk bokserskich. Formuły UFC, Dream, K-1 stają się co raz bardziej popularne i dostępne dla masowej widowni.

Ostatnimi laty co raz głośniej jest o sportach walki polegających na mieszanych sztukach walki. Najczęściej można usłyszeć nazwę walk na zasadach MMA. Zasady walki MMA polegają na walce rękami i nogami w stójce i parterze, są także dozwolone różnego rodzaju chwyty i dźwignie, które są właśnie używane w parterze. W praktyce oznacza to, że ma ringu mogą sie spotkać zawodnicy specjalizujący się w zupełnie różnych stylach walki.
Przykładowo zawodnik, którego głównym stylem jest judo (Paweł Nastula w Pride), może sie spotkać na ringu z rywalem specjalizującym się w kick-boxingu. To właśnie dzięki konfrontacjom różnych stylów walki, formuły te wzbudzają tyle emocji i powodują tak duże zainteresowanie ludzi. Chyba każdy z nas zastanawiał się jaki byłby rezultat pojedynku np. boksera z karateką. Są też walki odbywające się na zasadach K-1, co prawda jest to organizacja założona w Japonii, ale potocznie mówi się o walkach na zasadach K-1. W K-1 nie ma walki w parterze, chwytów, i walczy się w klasycznych rękawicach bokserskich w przeciwieństwie do MMA. W formule K-1 są dozwolone uderzenia rękoma, nogami i kolanem. Osobiście ten sposób walki odpowiada mi bardziej, gdyż jest bardziej przejrzysty i nie ma, często nudnawego w MMA, "kaczanie" się po macie.

K-1 jest bardziej humanitarne, nie ma tam bicia leżących i często już półprzytomnych zawodników. W pojedynkach na tych zasadach, o wiele częściej występują klasyczni bokserzy, a walki w stójce bywają efektowniejsze, gdyż nie ma ryzyka, ze rywal wykorzysta chwilę nieuwagi i obali swego przeciwnika do parteru. K-1 jest mieszanką klasycznego boksu z walkami o technikach nożnych. Warto dodać, że właśnie w K-1 z powodzeniem występował znany bokser Francois Botha. Oczywiście MMA w pewnych aspektach ma przewagą i wszystko jest kwestia upodobań kibiców co sposobu walki. Można też zauważyć częstą migrację zawodników walczących na zasadach tych dwóch formuł, choć częściej to zawodnicy MMA przechodzą do organizacji K-1, a najbardziej znanymi są Semi Schilt i Alistair Overeem, którzy po sukcesach w organizacjach Pride, Strike Force i UFC (zasady MMA) przeszli do K-1. Jeżeli chodzi o odwrotna migrację to chyba najsłynniejszym zawodnikiem jest Mirko Filipović alias CroCop. Nie zależnie od organizacji (UFC,Strike Force, Dream, K-1).

Sporty mieszanych sztuk walk są bardzo popularne i wykorzystują kryzys boksu zawodowego zdobywając kolejnych kibiców na całym świecie. W ten sposób możemy elektryzować się walkami ludzi niezależnie od stylu jaki Saba reprezentują, a to zawsze będzie budzić wielkie emocje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz