Co skłania ludzi do uprawiania skoków spadochronowych? Większość z nich odpowie, że uzależnienie od adrenaliny, nie jest to jednak cała prawda.
Adrenalina jest hormonem i neuroprzekaźnikiem produkowanym przez rdzeń nadnerczy i komórki C tarczycy. Adrenalina odgrywa kluczową rolę w mechanizmie stresu, jest istotnym składnikiem reakcji na zagrożenie. Powoduje zwiększenie rytmu serca, ciśnienia krwi i pojemności minutowej serca. Rozszerzenie oskrzeli i źrenic pozwala na większy wysiłek fizyczny i pozwala zwiększyć szybkość reakcji, na co istnieją empiryczne dowody - zjawisko ?spowolnienia czasu? opisywane przez ludzi w niebezpiecznych sytuacjach.
Adrenalina jest jednym z najbardziej fascynujących hormonów, została zsyntetyzowana już w 1901 roku przez Jokichi Takamine, lecz podejrzewa się że tajniki jej działania kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic. Adrenalina występuje także w roślinach.
Wielu ludzi wykorzystuje naturalny mechanizm reakcji na stres, by wywołać przyjemną dla nich falę odczuć związanych z wydzielaniem się adrenaliny. Uzależnienie od adrenaliny jest trudne w diagnozie, bo nie jest uzależnieniem substancyjnym w ścisłym znaczeniu tego słowa, lecz może być niebezpieczne z powodu ciągłego przesuwania w przód granicy ryzyka.
Skoki spadochronowe to jeden ze sportów uznanych za ekstremalne, czyli noszące s sobie ślady uzależnienia od adrenaliny. Jednak należy zauważyć, że takie skoki są doskonalne przygotowane i jak wskazuje statystyka niezwykle bezpieczne. Trudno sobie wyobrazić coś bardziej zorientowanego wbrew instynktowi przetrwania jak skok z olbrzymiej wysokości.
Dla osób, które od dawna wykonują skoki spadochronowe, zwykły skok już nie wystarcza. Uzależnienie od silnych dawek adrenaliny sprawia, że takie osoby chcą ciągle czegoś więcej, mocniejszych wrażeń i silniejszych przeżyć. Skoki spadochronowe są świetną metodą na zdobywanie tych wrażeń i skoki adrenaliny, zwłaszcza, że mogą one być wróżny sposób urozmaicane. Ciekawym sposobem jest zrezygnowanie ze swobodnych skoków bez organizacji na rzecz tych wykonywanych w grupach. Ciekawym doświadczeniem jest zebranie grupy osób pasjonujących się skokami spadochronowymi i wspólne wykonywanie tego ekstremalnego sportu. Masa ludzi w powietrzu może być niezwykle intrygująca. Co więcej, w powietrzu można zdecydować się na wykonywanie różnych figur z innymi ludźmi. Warto zacząć od prostych figur jak koło, gwiazda. Później można wykonywać znacznie bardziej skomplikowane ewolucje, które będą frajdą zarówno dla osób wykonujących skok spadochronowy, jak i również ludzi przebywających na ziemi, dla których widok ten będzie fantastyczną niespodzianką.
Niestety do wykonywania takich rewolucji powietrznych trzeba być doskonale przygotowanym i zdecydować się na to mogą jedynie osoby doświadczone, które od dłuższego czasu wykonują skoki spadochronowe. Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, utrzymanie odległości między uczestnikami skoku, odpowiednio wczesne i dalekie odłączenie się od grupy by uruchomić spadochron.
Dlatego na wykonywanie figur w powietrzu pozwalają sobie tylko prawdziwi profesjonaliści w tej dziedzinie. Jednak amatorom również można dodać silnych wrażeń podczas skoków, na przykład poprzez wykonywanie skoków w tandemie. Dwie osoby spięte specjalnymi uprzężami w tandemie są znacznie bezpieczniejsze i dzięki temu można kontrolować postępowanie innych. Doświadczony instruktor, który jest częścią tandemu może nadzorować skok spadochronowy osoby mniej umiejętnej. Skoki spadochronowe są wspaniałym doświadczeniem, które tka naprawdę nigdy się nie nudzi. Zawsze można je urozmaicać, ale nic nie zastąp tego wiru powietrza i poczucia wolności podczas skoku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz