Z czym Ci się kojarzy ćwiczenie Tai Chi? Jaki obraz przychodzi do głowy? Czy nie są dziadkowie z wolna poruszający się w chińskich parkach? Mam dla Ciebie być może szokującą wiadomość. Jest styl, który jest dużo ciekawszy od tego co być noże do tej pory znasz albo widziałeś bądź widziałaś...
Okazuje się, że na zmęczenie psychiczne i wysiłek umysłowy wywołane pracą zawodową najlepszy jest ruch. Niewiele jednak osób sięga w tym celu po Tai Chi. Być może dlatego, że wciąż jest to mało znana dyscyplina, a trening często kojarzy się z powolną i nudną gimnastyką dla staruszków. Nic bardziej mylnego! Ponad 10 lat temu zaczął rozwijać się w Polsce styl rodziny Chen. Dla osób, które kojarzą trening Tai Chi jedynie z powolnymi ruchami uświadomienie sobie jak wygląda styl Chen może być dużym zaskoczeniem.
Nauka i praktyka stylu Chen Taijiquan (lub tai chi chuan jak kto woli) to doskonała zabawa i odskocznia od zmartwień i spraw codziennych takich jak praca czy gospodarstwo domowe. Zdrowy, anatomiczny i łagodny rodzaj ruchu jaki towarzyszy treningowi Tai Chi pozwoli na uniknięcie wielu niepotrzebnych kontuzji, jakże popularnych w różnych dyscyplinach sportu czy formach rekreacji ruchowej. Nauka obsługi własnego ciała, bo tak można nazwać ćwiczenie i doskonalenie Taiji, to niezwykle fascynujący proces. Dzięki niemu na nowo uświadamiamy sobie jak używać ciała w sposób bezpieczny i zdrowy. Tak na prawdę nikt tego wcześniej nas nie uczył. Wychowanie fizyczne nie obejmuje takich zagadnień, a amatorskie uprawianie wielu dyscyplin sportowych niesie duże ryzyko urazu.
Warto poświęcić treningowi Tai Chi swoją uwagę wcześniej, zanim okaże się, że mamy 50 lat i jest za późno... Za późno na Tai Chi? To jakieś nieporozumienie. Znani są słynni mistrzowie, którzy osiągnęli wysoki poziom umiejętności zaczynając w wieku 30, 40 a nawet 50 i więcej lat! Jednakże im wcześniej rozpoczniemy trening tym większa szansa, że resztę życia spędzimy w lepszym zdrowiu, samopoczuciu i kondycji.
A co jest takiego fajnego w stylu Chen, czego brakuje innym stylom? Przede wszystkim niesamowita precyzja ruchu (tak przynajmniej naucza Mistrz Chen Xiaowang) dzięki, której nasz trening może przynieść znacznie więcej korzyści praktycznie w każdym aspekcie. Zdrowotnym - ponieważ będziemy kompleksowo rozwijali i poprawiali funkcjonowanie naszego organizmu. Bojowym – ponieważ dokładny ruch da nam silne podstawy, stabilne i mocne ciało oraz rozluźnienie, dzięki któremu możemy rozwinąć dużą szybkość i spontaniczność działania. Psychicznym - ponieważ angażuje całe nasze ciało i umysł w trening, dzięki czemu możemy całkowicie oderwać się i odpocząć od kłopotów dnia codziennego. A może jest fajnego coś jeszcze? Tak!
Dla tych, którzy pragną zgłębiać sztukę Tai Chi, styl Chen oferuje bogaty i ciekawy trening z różnorodną bronią białą (szabla, miecz, włócznia i inne). Trening taki, choć trudny, przynosi niesamowitą frajdę i pozwala jakby cofnąć się w czasie... do okresu gdy władano takim orężem. Nie można także zapominać o dynamice ruchów w niektórych sekwencjach. Brak tego w większość stylów Taiji. Chociaż wielu ćwiczących na początku unika gwałtowniejszych ruchów, z czasem, gdy ciało nabiera odpowiedniej sprawności, odnajduje niesamowitą radość w ich treningu. Cieszy często nie tylko sam ruch, co możliwość pokonywania własnych słabości i ograniczeń.
Czy Tai Chi Chuan jest dla każdego? A czy jest na świecie jakakolwiek aktywność ruchowa dobrego dla każdego? Nie. I tak też jest z Tai Chi. Nie każdy będzie mógł się w tym odnaleźć. Spróbować jednak mogą wszyscy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz